Özgeçmiş

21 Temmuz 1981’de İstanbul’da doğdu.

EĞİTİM:

Anadolu Üniversitesi – İktisadi İdari Bilimler Fakültesi – İktisat ve Anadolu Üniversitesi – Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun oldu.

Uzman muhabir olabilmek için, İstanbul Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler – Avrupa Birliği Siyasal Sistemler Hukuku konularında araştırmalar yaptı. İyi derece İngilizce biliyor. Diyalog Anlatım İletişim, Spikerlik-Sunuculuk Eğitimi’ni tamamladı. Opera sanatçısı Çağnur Gürsan’dan ses eğitimi aldı. Eğitimlerinin bitirme çalışması olarak Dışişleri Eski Bakanı İsmail Cem ile yarım saatlik bir bant çekim gerçekleştirdi.

2009 yılında, ekranda ses kullanımı konusunda büyük destek gördüğü piyanoda, İngiliz Kraliyet Müzik Akademisi ABRSM sınavlarına girerek, başarı sertifikası aldı.

 

MEDYA-TV KARİYERİ:

Lise yıllarında Yeni Yüzyıl Gazetesi’ne gönderdiği yazılarının yayımlanmasıyla basın ile tanıştı.

Medyaya ilk adımını 2003 yılında Cnbc-e’de stajyer muhabir olarak attı.

2005 yılında 32. Gün programı yapım kadrosunda yeraldı, ardından Cnn Türk haber merkezinde “Farkında Mısınız?” programını hazırladı. Kalan zamanlarda muhabirliği sürdürdü. Cnn Türk ve Doğa Derneği ile “Hedef Sıfır Yok Oluş” özel yayınlarının yapımında görev aldı.

Birçok kuruluşun tanıtımlarını seslendirdi.

Araştırma yazıları Radikal Gazetesi’nde yayımlandı. “Genlerimiz Patentleniyor” isimli araştırma makalesi, genetik patent tartışmalarında örnek olarak gösterildi.

2006-2012 yıllarında  Kanal 24’te muhabirlik ve haber spikerliği yaptı.

Başbakanlık muhabirliğinden, özel haberlere, polis- adliye haberlerinden çevre haberlerine kadar siyasi, toplumsal ve ekonomik pek çok alanda haber yaptı. Canlı yayınlarla World Economic Forum gibi uluslarası konferans, zirvelerden ve gündemin sıcak haberlerini olay yerinden aktardı.

2008 yılında Türkiye’yi gezerek, canlı olarak yayınlanan “Seyir Defteri” isimli haber-gezi programını hazırlayıp, sundu.  Yaptığı çevre haberleri ile 2008-2009 ve 2010 yıllarında üst üste uluslararası Uluslararası Çevre Basın Ödülleri ’ne layık görüldü.

2007-2012 yılları arasında dünya haberleri, saat başı haberleri ve sabah kuşaklarında haber sunuculuğu yaptı.

Ekim 2012’de Habertürk TV’ye transfer oldu. Habertürk televizyonunda canlı yayınlar ve özel haberler yaptı. Akşam ve gece haberlerinin ardından Tv Anchor olarak Gün Doğarken ve Gün Başlıyor isimli sabah kuşaklarını sundu.

 

MASTER OF CEREMONY & SUNUCU & MODERATÖRLÜK KARİYERİ:

Sevinç Satıroğlu, haber sunuculuğunun yanı sıra;

uluslararası ve ulusal konferans, zirve ve ödül törenlerinde İngilizce ve Türkçe master of ceremony, sunucu ve moderatör olarak yeralmaktadır. Protokol sunumları ve farklı kültürlere uygun şekilde devlet ve uluslararası etkinliklerde sunumlar yapmaktadır.

16 yaşından itibaren yaptığı şeyin “farklı bakış açısı ile bakmanın ve insanların gerçek hikayelerini keşfetmenin, öğrenmenin ve anlatmanın sınırlarını yıkıp, yenilikler keşfetmenin” mesleğinin odak noktası olduğu farkındalığı ile Tv Gazeteciliği ve sunuculuğu yanına başka keşifler de ekledi…

 

KURDUĞU MARKALARI & EĞİTMENLİK & DANIŞMANLIK & KOÇLUK KARİYERİ:

2003 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Özel Beşiktaş Sanat Evi ’nde eğitmenlik kariyerine başlayan Sevinç Satıroğlu, burada Spikerlik-Sunuculuk Tekniği Eğitmeni olarak bulundu. Ardından yıllar boyu kurumsal ve bireysel eğitimler verdi, devlet kurum ve kuruluşlarına, Türkiye’nin önde gelen kurumsal şirketlerine ve yöneticilerine Etkili Konuşma / Hitabet / Sunum / Protokol ve Nezaket Kuralları / İmaj / İletişim konularında kurumsal ve bireysel eğitimler verdi. Araştırmacı ve geliştirici yanını eğitimcilik kariyerinde de kullanarak, 2014 yılında “HAYATA MANŞETİNİZİ ATIN®” sloganı ile “MASTER OF TALK®” ve “MASTER OF PRESTIGE®” isimli kendi eğitim metodolojisini ve markalarını oluşturdu ve tescil aldı. Eğitimlerinde KONUŞMANIN MATEMATİĞİ, SESİN AKORD EDİLMESİ YÖNTEMLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ alanlarında yazdığı akademik makaleler ve uygulamalar ile tüm Türkiye’deki üniversitelerde seminerler vererek, kendi metodolojini akademik kadrolara ve öğrencilere sundu. Üniversitelerde binin üzerinde katılımcıya ulaştı.

Halen, kendi markaları ve eğitim metotları ile kurumsal ve bireysel eğitimlerine devam ediyor. Kişiye özel eğitimleri yanı sıra TED Talks konuşmacıları gibi sahne konuşmacılarına “Sunum/Konuşmacı Koçluğu-Danışmanlığı” yapıyor.

 

AKADEMİK KARİYERİ:

Halen sunuculuk ve kendi markaları ile eğitmenlik ve danışmanlık yapan Sevinç Satıroğlu, akademik kariyerini de sürdürmektedir. 2014 yılından bu yana Türkiye’deki birçok üniversitede Medyada Canlı Yayın, Haber Dili, Medya Etik ve Konuşma Teknikleri üzerine dersler veren Sevinç Satıroğlu, halen İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde zorunlu ders olan “Diksiyon ve Fonetik” ve İstanbul Aydın Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde “Konuşma Teknikleri” ve “Protokol ve Sosyal Davranış Kuralları” dersleri ile Öğretim Görevlisi olarak yer almaktadır.

 

ESERLERİ: 

Sevinç Satıroğlu’nun ‘etkili konuşma ve sunum’ üzerine “Konuşursam Dünya Sarsılır – Hayata Manşetinizi Atın” isimli kitabı 2020 yılında Elma Yayınevi’nden yayınlandı. Kitap, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Mavi Elma Ödülleri’nde yapılan anket sonucu ile “Yılın En İyi İletişim Kitabı Ödülü’nü aldı.

Sevinç Satıroğlu’nun ayrıca; “İstanbul’un Gizli Tünelleri”, “Genlerimiz Patentleniyor” isimli araştırma yazıları, makaleleri ve özel röportajlarından oluşan yazılı eserleri bulunmaktadır.

 

ÜYELİKLER VE SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ:

2011 yılından beri BPW (Business and Professional Women) Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği üyesi olan Sevinç Satıroğlu, kadın ve kız çocuklarının gelişimi projelerine destek oluyor.

2014 yılından bu yana Türkiye Fütüristler Derneği üyesidir.

2015’ten beri Türkiye Sigara ile Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Sevinç Satıroğlu, Birleşmiş Milletler bünyesinde özel danışman statüsünde yer alan JCI (Junior Chamber International)’ın Kültür Şubesi 2021-2022 Dönem Yönetim Kurulu üyesi seçilmiştir.

Kadın, çocuk, eğitim, çevre ve sağlık konularındaki sosyal sorumluluk projelerine gönüllü olarak destek vermektedir.

2019 yılından bu yana Arya Women Kadın Yatırımcılar Platformu üyesidir.

“Zeki Müren de bizi görecek mi?” sorusuna yanıtı, kameranın önünden eğitimleri, keynote konuşmaları ve master of ceremony için sahneye geçerek ve sosyal sorumluluk projeleriyle izleyicilerine dokunarak veriyor. Başarısını dokunabildiği insan sayısı ile ölçüyor ve insanların ‘hayatlarına manşet atmalarına’ yardımcı oluyor.

Curriculum Vitae

Sevinç Satıroğlu was born in 1981 in İstanbul.

HER EDUCATION:

She graduated from Anadolu University Faculty of Economics and Administrative Sciences Department of Economicsand Anadolu University Turkish Language and Literature.

She made researches in the issues of the Political Science and International Relations – Europe Union Political Systems Lawin the İstanbul University and Boğaziçi University for becoming an expert correspondent. She speaks English well.

She completed her News Anchor-Presenter training at Diyalog Anlatım İletişim. She took sound training from the opera singer Çağnur Gürsan. As a finishing work of her trainings, she conducted a half-hour television interview with former Minister of Foreign Affairs İsmail Cem.

From the piano from which she received big support in the issue of the usage of sound in the display, she entered to the British Royal Music Academy ABRSM examinations in the year of 2009 and she took the success certificate.

 

HER MEDIA-TV CAREER:

With the publication of the writings that she sent to the Yeni Yüzyıl Newspaper in her high school years, she met with press.

She made her first step to the media in the year of 2003 as an internship correspondent in Cnbc-e.

She took charge in the production staff of 32. Gün (32nd Day) programme in the year of  2005 for a while. Then, she prepared the programme of “Farkında Mısınız?” (“Are you Aware?”) in the Cnn Türk news center. In the spare times, she continued her profession of correspondent. She took charge in the production of the programmes of “Hedef Sıfır Yok Oluş” (“Target Zero Extinction”) with Cnn Türk and Doğa Derneği (Association of Nature).

She vocalized the introductions of many institutions.

Her research writings were published in the Radikal Newspaper. Her research article titled “Genlerimiz Patentleniyor” (“Our genes are patented”) was sown as a sample in the genetics patent discussions.

She did the profession of correspondent and news presenter in Kanal 24 in the years of 2006- 2012.

She was a reporter for the Prime Ministry. She made news about special news, police-court news, environmental news, as well as news about political, social and economic fields. She reported live international events such as World Economic Forum, conferences, summits, and hot topics at the scene.

She travelled Turkey in the year of 2008 and she prepared and presented the news-travel programme called “Seyir Defteri” (“Logbook”) which was broadcast alive. With the environment news she made, she was awarded with the International Environment Press Prize successively in the years of 2008-2009 and 2010.

Between the years of 2007 and 2012, she served as news anchor for World News, Hourly News and Morning News.

She was transferred to the Habertürk Television in October 2012. She made live broadcasts and special news.

She presented the Gün Doğarken (At Sunrise) and Gün Başlıyor (Day Starts) programs, after the Evening and Night News, as a Tv Anchor.

 

HER MASTER OF CEREMONY & PRESENTER & MODERATOR CAREER:

In addition to news presenter,

Sevinç Satıroğlu also serves as a both English and Turkish speaking master of ceremony, presenter and moderator in international and national conferences, summits and awards ceremonies.

She makes protocol presentations and presentations at governmental and international events in accordance with different cultures.

Starting from the age 16, she achieved so much as a television journalist and presenter thanks to her motto “Have a different point of view, go beyond discovering, learning, and telling stories and make exploring new things the focal point of the profession.”

 

HER FOUNDED BRANDS & TRAINER & CONSULTANCY & COACHING CAREER:

Starting her career as an instructor at the Ministry of National Education’s Private Art House, Sevinç Satıroğlu worked there as a News Anchor-Presenter Techinques instructor in 2015.

After that, she gave corporate and individual trainings for many years. Since 2010, she has given corporate and individual trainings on effective speech / rhetoric / presentation / protocol and courtesy rules / image / communication to state institutions and organizations, and Turkey’s leading corporate companies and executives.

By using her researcher and developer identity, she created her own brands in 2014. With the slogan “HAYATA MANŞETİNİZİ ATIN® (MAKE HEADLINES WITH YOUR LIFE)”, she created her own training methodology and brands named “MASTER OF TALK®” and “MASTER OF PRESTIGE®” and received official registration. She gave seminars and lectures at universities in Turkey and presented her methodology to academic staff and students. She reached over one thousand participants at the universities.

She still continues her corporate and individual trainings with her own brands and training methods. In addition to personal trainings, she also serves as a “presenter / speaker coaching-mentor” to speakers such as TED Talks speakers.

HER ACADEMIC CAREER:

She is still working as a presenter and an instructor with her own brands and she is also continuing her academic career. Sevinç Satıroğlu, who has been giving lectures on Live Broadcast, News Language, Media Ethics and Speaking Techniques in many universities in Turkey since 2014, is still a faculty member at the Faculty of Communication, Istanbul Aydın University.

 

HER SUPPORTED SOCIAL RESPONSIBILITIES:

She is a member of BPW International Business and Professional Women Association since 2011. She voluntarily supports the social responsibility projects for women, children, education, environment and health. She is a board member of Turkish Anti-Smoking Association since 2015.

She gives the answer to the question “Will Zeki Müren(A famous Turkish singer) see us?”(A humorous question about whether celebrity on television will be able to see the audience through the television) by reaching out to her audience through her trainings in front of the camera, her keynote speeches, him being on the stage for the master of ceremony, and her social responsibility projects. She measures her success with the number of people she can touch and helps people “make headlines with their lives”.