“HİTABET İFADE TEKNİKLERİNDE DENEYİM KAZANMAK”

HİTABET İFADE TEKNİKLERİNDE DENEYİM KAZANMAK

T
opluluk önüne çıktığınızda sizi dinleyenler iyi bir konuşmacı dinlemek isterler. Bunun için en değerli varlıklarından biri olan zamanlarını size ayırmışlardır. Hele bir de temsil ettiğiniz bir marka, kurum varsa, sizin sahnedeki sorumluluğunuz artarken, bir başka taraf “işvereniniz/patronunuz/müşterileriniz” de sizin topluluk önünde markayı/ürünü/şirket politikasını en iyi şekilde temsil etmenizi bekler.

Sözlü İletişim Becerileri

“Topluluk” tabirimiz büyük kalabalıklar olmasa bile, iş ortamınızda markanızı/ürününüzü/şirket politikanızı “sözlü iletişim becerileri” ile en iyi şekilde temsil etmeniz beklenir. Yani; işverenler mükemmel sözlü iletişim becerileri isterler. Peki siz buna hazır mısınız?
Siz topluluk önünde konuşmaya kaygı duyarken, işvereniniz/müşteriniz/markanız ile ilgilenen herkes, kendinizi bir kalabalığın önünde iyi ifade edebilmenizi istiyorlar. Sizden beklentiler mezun olduğunuz okullar, unvanınız, çalıştığınız ve temsil ettiğiniz marka vb. ile daha da artar. Artık; “hitabet ve ifade teknikleri” günümüzün en önemli becerilerinizden biri haline geldi.

Ulusal Kolej ve İşverenler Birliği anket sonucu: İşverenlerin aradığı bir numaralı beceri ``Etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneği``

Ulusal Kolej ve İşverenler Birliği’nin, 2013 yılında yaptığı bir ankette; işverenlerin aradığı bir numaralı becerinin “Etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneği” olduğu ortaya çıktı. Halen kariyerinizin hangi aşamasında olursanız olun, hem bugün için hem de gelecekteki kariyerinizde, şüphesiz kendinizi bir grubun önünde, onlarla en etkili iletişimi kurmanız gereken durumda bulacağınız bir gerçek… Yani hitabet beceriniz ve gücünüz, kariyerinizin varlığı ve devamlılığının yegane vazgeçilmezi.
Sadece iş hayatınızda değil, kimi zaman bir sosyal ortamda ya da hatta bir düğünde bile sizden konuşma yapmanız beklenebilir. Bir danışanım eğitimimizin sonuna geldiğinde; “Sevinç Hanım dersi bitirmeden bir de düğün konuşması çalışabilir miyiz, düğünlerde bile konuşmam isteniyor” diyerek, aslında sosyal/aile yaşamımızda bile hitabın önemini gösteren canlı bir örnek olmuştur.
Bundan dolayıdır ki; “hitabet ve ifade eğitimleri” hayatın her alanında mutlaka karşılığını alacağınız bir yatırımdır.
Ancak her zaman vurguladığım gibi; Doğru bilgiler ile “gerçek profesyonellerden” hizmet almak için; “asıl mesleği” sunuculuk, tiyatro sanatçılığı ve bu alanda eğitmenlik olmayan, “bu mesleki alanlarda uzun yıllar çalışmamış”, sadece katıldığı seminer ve kısa süreli eğitimler ile ya da “sadece sahnede konuşma yaptığı için “sunum/hitabet/konuşmacı koçluğu ve eğitmenliği/” yapmaya kalkan, kendi kendilerine “hitabet ustası” unvanı veren sahte/taklitçi hizmetler almaktan kaçınınız. Öyle ki; kendi bilgisi ve yetkinlikleri olmayan bu kişi/kişiler yanlarına bir meslek profesyonelini de kendilerine referans göstermek için alabilmektedirler. Bu nedenle eğitim alacağınız her bir kişinin mutlaka ve mutlaka “konuşma” alanının “asıl mesleği olup olmadığını” sorgulayınız. Bilinçli bir toplum ancak kendisine verilen her hizmetin yetkinliğini sorgulayan bilinçli bireylerle mümkün olacaktır.
Share